centariwhitsett centariwhitsett
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Angie bought 312 pounds of apples to make a pie. There are 16 ounces in one pound. How many ounces of apples did she buy?

Respuesta :

weltonlogan0 weltonlogan0
  • 02-04-2021
4,992 ounces
multiply 312 by 16
Answer Link

Otras preguntas

In a survey of 250 members of a local sports club, 150 members indicated that they plan to attend the next Summer or Winter Olympic Games, 125 members indicated
The Nile River connects Lake Victoria, in east Africa, to the
consider the line x + 3y= -9 What is the slope of a line parallel to this line? What is the slope of a line perpendicular to this line?
Let u = <-3, -5>, v = <-3, 1>. Find u + v. <-2, -8> <-8, -2> <0, -6> <-6, -4>
Which of the following acts called for factory inspection and enforcement of child labor laws? a. child protection act of 1864 b. factory act of 1833 c. labo
In an ecosystem with similar species, we typically find
Which function is a linear function? 1 − 3x2 = -y y + 7 = 5x x3 + 4 = y 9(x2 − y) = 3 y − x3 = 8
How would you describe the tone of this excerpt? A.informal B.contemplative C.formal D.skeptical
Plz help it's done bye nine
Explain the range of factors that may influence mental wellbeing and mental health problems across the lifespan biological