person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

which region of the western United States does the sub-region of New England border
how long did it take to preserve a person
48% as a fraction in simplest form
And example of a Neolithic human use of familiar materials in new ways is
(Please answer ASAP) Describe in your own words A.) what does Inert mean? B.) why are noble gases Inert (include an explanation of atomic structure and ele
Negative numbers are less than positive numbers.Does this mean that the absolute value of a negative number must be less than the absolute value?
What is the simplified form of x minus 2 over x squared plus x minus 6divided byx squared plus 5x plus 4 over x plus 4?
According to the biological species concept, for speciation to occur, _____. according to the biological species concept, for speciation to occur, _____. the nu
The monthly budget for the front of the house is $2,000. You spent 14% of the budget on fresh flowers. How much did you spend on fresh flowers?
Jim would like to learn more about what it’s like to be in college, without having to take any actual college classes or difficult exams. Which program might be