shoyasimp
shoyasimp shoyasimp
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Pilar bought a box of nails and hammer. The hammer cost $12. Altogether pilar spent more than $15 write an inequality to find the possible cost of the box and nails

Respuesta :

cheekilina cheekilina
  • 03-04-2021
You could use 12+n=15 and then solve for n
Answer Link
mayadambra02
mayadambra02 mayadambra02
  • 03-04-2021

Answer

Step-by-step explanation:

First, you have 12+n=15

Second, solve for n

Answer Link

Otras preguntas

how do I solve 9 1/9 - 5/6
Write each decimals as a fractions or a mixed number. 26.3 and 7.104 >> help <
What does an acid+base make
Force and Motion: Force changes _________.
__________ means to move from one region to another. When animals regularly move as a group from one region to another and back, it's a ______________.
what is the difference and similarity between a pentagonal prism and a pentagonal pyramid?
7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture.
Which measurement is not equal to 3 m 30 dm or 300 cm or 3000 mm or 3000 cm
I need to factor 5a^2 + 7a + 6b^2 - 4b  but I can't figure it out.......could it possibly be prime?
what is the difference between a pentagonal prism and a pentagonal pyramid???????????