49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

How many kilometers are in 20,000 leagues
Gia sent two radio signals from Earth to Mars. Signal A traveled to Mars in 56 minutes. Signal B took ¼ as long. How many more minutes did Signal A take?
Help me plzzzzzzzzzzzzzzzzzz.
does a glucose come out of the body through faces or urine, or is it utilized inside the body and disappears.?
My appointment is on Thursday. What part of speech is on? pronoun adjective preposition adverb noun
From 12:00 midnight to 6:00 am the temperature decreased by 12 degrees celsius. If the original temperature was 12 degrees celsius, which expression can be used
What is a civil case and what is the legal process of hearing a civil case and a criminal case?
31/40 in simplest form
20000 into saving account 6% compound interest for 10 years
Find the slope of the line that passes through (3,2) and (8,8)