quickar48 quickar48
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of a Kit-Kat is $0.04 more than the cost of a Snickers. If you buy 4 Kit-Kats and 8 Snickers, the total cost is $12.76. How much does the Snickers cost?

Respuesta :

rmaxius rmaxius
  • 03-06-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

go to the back of the book

Answer Link

Otras preguntas

What was the Sepoy Rebellion, and how did it change colonial India?
What trait would be expressed by an individual that has one dominant allele and one recessive allele for a trait?
Which expression is equivalent to 2/3 (6x − 9y)?
What is the empirical formula of a compound if a sample contains 5.97 grams of carbon and 0.99 grams of hydrogen?
You have a 30% chance of pulling a red gummy bear out of a bag. What is the probability you will not pull a red on your first pull (and replace it) and your sec
Character sound of thunder
2.0 L of nitrogen gas at 480 torr is compressed into a 0.50 L container. What is the new pressure of the nitrogen gas?
Which nutrients function as coenzymes and are needed in only small amounts?
Every week i eat 10 waffles and drink 5 cups of milk .Which ratio is equivalent to the waffled.i eat to the milk i drink​
What is the domain of the function graphed? A) x ≤ 4 B) x ≥ 2 C) x ≤ 2 D) all real numbers