Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

find two possible factor for the estimated product of 2800
Holly wants to add an odd number to 659. Which number could possibly be the sum?
A 2-kg object is moving horizontally with the speed of 4m/s. How much net force is required to keep the object moving at this speed in this direction?
A crack or fracture in the earths surface
The president appoints new foreign ambassadors to China. According to the U.S. Constitution, what must happen before they can serve?
when might a large volume of material have little mass
The time was in the 1720s. Colonists were living in South Carolina. They petitioned England. They wanted forts built to their south. What is the best way to com
Which word correctly completes the sentence? Danny wanted to become a lawyer so that he could ________ for troubled teens. a- advocate b-delegation c-argum
According to the Declaration of Independence, when do the people have the right to overthrow their government? when the government taxes the people too mu
how is the graph of y=-2(3)^x+4 translated from the graph of y=2(3)^x