shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

"ASSUME THE SITUATIONS ARE PROPORTIONAL. WRITE AND SOLVE BY USING A PROPORTION" Evarado paid $1.12 for a dozen eggs at the local grocery store. Determine the co
A sociological theory of why racism occurs would consider
What was the significance of the allied victory at the Suez Canal A) Allied groups gain control of North Africa B) Field marshal Rommel. Proved his extraordina
What property of henrietta lacks’ cells was most unusual when they were grown in the laboratory?
In the context of the Declaration of Independence, what does the author mean by “candid world”?
Please help. I'm bad at these..
In at least 125 words describe how Rip's life changes after he returns to his village.
which hotel has a higher mean value of service
You are considering an investment for which you require a 14 percent rate of return. the investment costs $61,900 and will produce cash inflows of $26,000 for t
Through: (2,-3). Slope = -5/2