asjiaambroise905 asjiaambroise905
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

At $1.47 per gallon of gas, what is the cost of 15 gallons?

(A) $2.25
(B) $22.50
(C) $22.05
(D) $2,205
(E) $220.50

Respuesta :

Tuilun
Tuilun Tuilun
  • 01-09-2021

Answer:

$22.05 (c)

Step-by-step explanation:

$1.47 * 15 gallons = $22.05

Answer Link
FruitNut
FruitNut FruitNut
  • 01-09-2021

Answer:

C) 22.05

Step-by-step explanation:

The answer is 22.05 because if you multiply 1.47 by 15, it equals 22.05.

Hope this helped you, have a nice rest of the day!

Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is 7 feet more than twice the width, and the area of the rectangle is 99 ft.² Find the dimensions of the rectangle
Why does multiplying 37.4 times 0.01 give a product that is less than 37.4
What is the decimal of 1 over 25
13 gallons of gas cost $24.31 what is the cost per gallon
what is the average height of a person
(35points!)HELP A SISTA OUT PLEASEE Anne Bradstreet questions 2. Why does she have difficulty repaying her father? 4. Why does she feel indebted to her fathe
When the cross price elasticity between good X and other related goods is positive and very low firm X can be assumed to have? a. minimal market power b. moder
A worker lifts a load of 200 N with the help of a lever by applying an effort of 50 N. The load iskept at a distance of 20 cm and the effort is applied at a dis
How did the social context of the mid-19th century influence the creation of the Fourteenth Amendment? A. Distrust of the federal courts led to the inclusion of
26 ft15 ft5 ft3ft whats the area ​