lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

Divide 63(p4 + 5p3 – 24p2 ) by 9p(p + 8)​
Frame 14 is an establishing shot. What is its purpose.
Kimiya has four times as many marbles as Ramneet. If kimiya gave 18 to Ramneet they would have the same number. How many marbles has each?
1) The "Grand Staircase" extends North and upwards from the Grand Canyon. What is the formation at the uppermost part of this Colorado River Basin formation AN
Math on the Spot For Problems 2-3, use conversion factors. 2. Convert 40 yards to feet. 3. Convert 20 quarts to gallons.
could anyone help me with this?? 4. Read the sentence from Paragraph 1 of “The Mayan Codices." They developed a very complex calendar. Which yearly entry on the
There is no stopping, standing or parking at any time on a ______ curb.
Jody is shopping where sales tax is 4%. She purchases a new gaming system and the sales clerk charges her $8.50 sales tax. Based on this information, what is th
According to Okun's law, if the unemployment rate goes from 7% to 4%, what will be the effect on the GDP?
9p -10 = 53 HELP! WILL GIVE BRAINLIST if check/explain