MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

It is likely that Earth could lose half of its species in the next ____________ years. a. 50 b. 100 c. 500 d. 1000
The areas of two circles are 36(pi) and 64(pi). What is hte ratio of the diameters? of the circumferences?
If 6x −3 = −5x +7, then x =? Can someone explain this one?
Rmshot bought a 3.5oz chocolate bar.within 15minutes he had eaten 0.6 of the bar. How many ounces did he eat?
What does el muslo mean?
The areas of two circles are 36(pi) and 64(pi). What is hte ratio of the diameters? of the circumferences?
On average Exante Express trains are 50km/hr faster than Paral passenger trains. A Paral passenger train requires 60% more time then Exante train to travel 1800
The areas of two circles are 36(pi) and 64(pi). What is hte ratio of the diameters? of the circumferences?
Michelle has $12.30 in her purse in 1 cent 5 cent and 25 cent coins. if she has an equal number of each coin type how many coins does Michelle have in her purse
A rectangle has an area of 30 square units and a perimeter of 34 meters.what are the dimensions of this rectangle