alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

niger and nigeria are two different countires. many people get them confused which of the following is a big difference between the twoA) niger is on the east c
What is the product?
Why might it make financial sense- and actually make you more frugal- to buy quality items over their cheaper counterparts?
There will be a lower equilibrium price and higher quantity if _____. supply increases and demand increases supply increases and demand decreases supply increas
The Peloponnesian War began after Sparta attacked Athens by land. Sparta attacked Athens by sea. Athens attacked Sparta by land. Athens attacked Sparta by
Marjorie is building a dog run that is 25'8" long and 8'8" wide. How much fencing will she need if the opening is 3'6" wide and will not need fencing?
Determine wether y varies directly with x. If so find the constant of variation and write the equation.
what is a sovereign state?
What effect does the tone of the excerpt have on the leader
My classmates _____ the teacher to posbones the exam.( hope, wish )