mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

Question #3 show steps or how you know
What conclusion can be drawn from the quiz scores shown below? Ken’s class: 72, 78, 83, 84, 85, 87, 92 Judy’s class: 76, 78, 85, 87, 89, 92, 98
Why is absolute zero theoretical? A. All particles in a sample can never all be moving at once. B. All particles in a sample can never stop moving. C. Zero degr
Why did workers form trade unions in the early 1800s? O A. New laws forced workers to organize. B. Factory owners only hired workers that were union members. о
Which of the following is a unit of volume? O A. A cubic centimeter OB. A kilogram O C. A meter O D. A gram
if i asked you you (help) me supply correct tense of the verb​
If 2x + 6 = 5x, then 3x=​
‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️Help plssss‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️
Safari isn’t helping so please help!!
Which event is most closely associated with the start of WWII in Europe? A. Assassination of Archduke Franz Ferdinand B. Building of the Berlin Wall C. The sign