jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

which of the following is the most frequently performed of all early operas?a. awake, a voice calls to usb. Orpheusc. dido and aeneasd. the four seasons
5 objects in the bathroom that contain fluid ounces
Researchers often wish to measure consumers' satisfaction toward certain products and might ask consumers to specify their feelings as either "very dissatisfied
Identify the rate that does not belong with the other three. Justify your response4.5 feet per second 112.5 in 25 seconds 86.4 feet in 18 seconds54 feet in 13 s
Identify the rate that does not belong with the other three. Justify your response4.5 feet per second 112.5 in 25 seconds 86.4 feet in 18 seconds54 feet in 13 s
describe some other common situations in which politics occurs.
A produce store sold 63 red apples. If the ratio of red apples to green apples sold was 7:2, what is the combined amount of red and green apples sold?
which logarithmic function can be used to approximate the value of y in the equation 4^y=5?
If it is 5 degrees outside and the temperature will drop 17 degrees in the next 6 hours how cold will it get?
What does the term “taxation without representation” mean?