aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

12.38 in expanded form
Amino acids are the building blocks of which class of macromolecules?
calculate the mass of a gas with a density of 0.0065 g/cm3 and volume of 260 cm3
Zahid and Raid share 40 between themselves. If Raid get three as much as Zahid find each boy share.
A paleontologist would likely be most interested in finding A. weapons for an evolutionary arms race with disease-causing organisms. B. a universal Tree of Li
• List the six external parts of a computer system and identify which are output and which are input devices.
Span of control refers to: A. An orderly line of authority that exists within the ranks of the incident management organization. B. The act of directing, orderi
delia uses 3.5 skeins of yarn to knit one scarf. how many scarves can she complete if she has 19 skeins of yarn?
The most appropriate tone for an expository essay would be A. formal. B. personal. C. passionate. D. contemplative.
Which atom is smaller? 1) air 2) hydrogen