victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Work out the circumference of 6mm. Give your answer in terms of pie.
What’s a star? In complete sentences.
What is the mass of the shorter bar?
The jet stream is influenced by what? ocean currents solar radiation mountain breezes hurricanes
#1. On a school bus traveling 22 m/s , students walks to the back of the bus at a rate of 1m/s . What is the speed of the student relative to the ground? A.21
20 points How does a debit card differ from a credit card? Why are you less likely to incur crushing debt if you use a debit card rather than a credit card?
#1. A car moving at the rate of 65 miles per hour passes a truck moving in the same direction at 38 miles per hour . What is the speed of the car to the nearest
What did Eli Whitney do after graduating college?
Each morning Henry takes the subway from Town Center to Maple Station. As the map shows below Maple Station is 3 miles west and 5 miles north of Town Center. Fi
Why is it important for consequences to match the behavior? Describe a time when you were disciplined rather than punished. How did it help you?