trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

Which description is correct for the polynomial 4x^2+3x+5 cubic trinomial quadratic trinomial cubic binomial quartic monomial
You can say buenas any time of the day. True False
When does preeclampsia occur in pregnancy?
Can someone help me today!? ASAP!!! Only number 5I need the answer today!!!!!!
What is the relationship between ∠HIK and ∠JIK? A. complementary angles B. supplementary angles C. linear pair D. vertical angles
Gideon noted that three inches of rain had fallen on his patio overnight. The following day, scientists measured and found that the water table had only gained
What caused the balkanization of Czechoslovakia and Yugoslavia? a)earthquakes b)ethnic conflict c)impassable mountain ranges d)use of two different alphabets
All of the following were stressed by socialist realism except a the worth of the individual. b the achievements of stalin. c the glory of soviet life. d the va
what did the u.s do to break the the blockade
Most Americans are familiar with the mushrooms they eat on a pizza or in a salad. But beyond that, most people know very little about this popular fungus. More