We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

How do you add 66 tens +20 tens
what number is 53% of 170 please explain how you solved it
Tell whether the statement is true or false. Explain. Help please
Evaluate the function f (x)  4 • 7x for x  1 and x = 2. Show your work
Need help with this Spanish hw
PLZ HELP 13 POINTS!!!!!!!!!! consider the table below that represents a function... input- 20 | -6 | -10 | 5  | -2  | -17 | -8 | ? | output- -2 | 7 | -3
how to read AP world history
The document theme does not determine the appearance of the style
There are three ways to give an object a static charge. They are friction, conduction and induction. Two pieces of cellophane tape are stuck to a lab table. Eac
Fenómeno natural en el que se ilumina el cielo cuando hay una tormenta: