parkerri parkerri
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

Heidi needs 5 pounds of grapes. The Market has 3 pounds of grapes for $4.98. How much will all the grapes that Heidi needs cost?

Respuesta :

Soore
Soore Soore
  • 02-12-2021

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

A pound of grapes will cost $1.66,

$4.98÷3=$1.66,

Meaning 5 pounds of grapes will be,

$1.66×5=$8.30.

A cheerilee teen willing to help,

stay positive, safe and Brainly!

Answer Link

Otras preguntas

Express the sum of 1020.00 m + 30.004 m using the correct number of significant digits.
What is 9.33 as a fraction in simplest form
Circle the equation with roots 4 and -8
A density curve for all the possible ages between 0 years and 100 years is in the shape of a triangle. What is the height of the triangle? A. 0.08 B. 0.04
what can scientist learn from the rate at which radioactive elements decay
For a smoothie, Isaac needs 3 quarts of strawberry puree, which is sold in bottles of 1 pint and bottles of 1 cup. He already had 1.75 quarts of puree. If he wa
How did Otto von Bismarck influence the Meiji Restoration?
islamic law is also known as sharia law. hajj law. mecca law. muslim law.
Dans la dot de guy de maupassant, de quoi jeanne est elle victime?
What is the smallest angle of rotational symmetry for a square?