ariciapersaud87141 ariciapersaud87141
  • 02-12-2021
  • Business
contestada

If costs $3. 45 to buy 3/ 4 lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7. 5 lbs of walnuts?.

Respuesta :

Ritmeks
Ritmeks Ritmeks
  • 14-12-2021

7.5 lb of walnuts will cost $34.50

The first step is to calculate the price of 1 lbs of walnut

$3.45= 3/4 lb

x= 1 lb

cross multiply

3.45 × 1= 3/4x

3.45= 0.75x

x= 3.45/0.75

x= 4.6

Therefore it will take $4.6 to make 1 lb

The next step is to calculate the cost of 7.5 lbs of walnuts

4.6= 1

x= 7.5

Cross multiply

x= 4.6 × 7.5

= $34.5

Hence 7.5 lb of walnuts will cost $34.50

Please see the link below for more information

https://brainly.com/question/11925068?referrer=searchResults

Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blank with the correct present form of the reflexive verb in parentheses. Remember there are two parts to each reflexive verb. Yo (vestirse) a las o
14. Find the real-number solutions to the equation p3 - 4p2 = 0
A photograph has a length that is 2 inches longer than it’s width, x. So it’s area is given by the expression x(x+2) square inches. If the area of the photograp
Water is considered a _______ resource. Oil, coal, and natural gas are considered _______ resources. _______ energy is able to be replaced within the ecosystem
help to convert a------------unit,move the decimal point to the-----------or------------
PLEASE ANSWER ASAP *picture attached*
Please solve the attached problem and chose from the answers below.
y = f(x) = -34Find f(x) when x = 0.​
Why was homer Plessy arrested
Question3..........................