aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Which is the correct way to write sentence 6? "Occupied with all that needed to be done, the front door was accidentally left unlocked. " ------------------ A
DDT (dichlorodiphenyltrichloroethane) is a manmade pesticide that was designed to kill insects that carried diseases. However, the pesticide was found to cause
Rectangle that measures 4cm across 15cm down
Please help me out please
Convert 6.33×10−6 cg to nanograms.
How do the Dry Pampas and Wet Pampas contribute to the economic health of Argentina.
1024 cm is equal to how many meters
A thermometer is used to measure__________. a) wind direction b) temperature c) air pressure d) wind speed
Do not try to drive more than - hours in any one day
Who is responsible for the upkeep of the entire wardrobe of a film production once costumes have been created and fitted? costume designer seamstress wardrobe d