faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

11 black balls and 14 white balls are placed in an urn. two balls are then drawn in succession. what is the probability that the second ball drawn is a white ba
Which kind of disaster devastated much of new Orleans in August 2005? A. Hurricane B. Tsunami C. Tornado D. Earthquake
how have increased carbon dioxide levels and temperatures affected living organisms
PLEASE HELP I NEED THE ANSWER AS SOON AS POSSIBLE!!!!! Read the passage. excerpt from Macbeth by William Shakespeare Duncan: Dismay'd not this Our captains,
Shaya is faced with a decision about smoking cigarettes while visiting family members who all smoke. Which area(s) of her health could be affected by her decisi
What is ironic about the Laputans’ great expertise in theoretical matters?
A bicycle goes on sale at 75% of its original price of $160. What is its sale price?
Your 2-year-old patient shows facial features, such as epicanthal folds, up-slanted palpebral fissures, single transverse palmar crease, and a low nasal bridge.
Why did slaves learn to read if it was outlawed by slave code
Which group of values makes the expression 3x2y−2z UNDEFINED? A) x = –1; y = 0; z = 3 B) x = –1; y = 3; z = 0 C) x = 0; y = −1; z = 3 D) x = 0; y = 3; z = −1