jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

During the process of the reformation of rock, what amount of pre-existing rock remains the same as its form changes?
Why did it surprise people when Lorenzo Papatini danced the waltz with his dance partner in Boston? because he made close physical contact with his partner beca
describe the steps involved when water and ice weather rocks
What trait typical of the romantic era is featured in Washington Irving’s short story "The Devil and Tom Walker"? the emphasis on individual choice the emphasis
Which words in the sentence are the predicate nominatives? The flag bearers for the Memorial Day parade on Saturday are she and I. Choose all answers that are
How are the sun ray's like mathematics rays?
Find all complex solutions of the equation x^4 + x^2 - 6 = 0
is spelling a subject
600 is 5/9 of what number
how do i answer this math problem? there are 10 pies. 4 of the pies are apple. the rest are cherry. what fraction of the pies are cherry?