whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

What is the greatest common factor of 37 and 93?
It takes Pam 45 minutes to drive to work and 60 minutes to drive home from work. Write the ratio of the time Pam spends driving home from work to the time she s
Why is Marty "trying to hold the tears back" when he and his father are driving back from Judd Travers's house? A. Judd accused Marty of stealing Shiloh from hi
1/3m+3-5/6m=-15 what is the value of m?
___ tens 15 ones = 6 tens 5 ones
what is the simplest form for 20/100
how was the scientific revolution a threat to religious athourities?
The decimal 0.3 repeating represents 1/3. What type of number best describes 0.9 repeating, which is 3 • 0.3 repeating?
Three electrical appliances each have power ratings of 1 7 8 watts, and 2 other appliances each have power ratings of 4 3 4 watts. What is the total power use
Estimate the average force exerted by a shot-putter on a 7.0-kg shot if the shot is moved through a distance of 2.8 m and is released with a speed of 13 m/s