tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

An inference _______. a. is a possible explanation for events using prior knowledge b. explains if a hypothesis is or is not valid c. is made independent of obs
In an equation what symbol would indicate a mixture a. (g) b. (s) c (aq) d. (l) and explain plz
a=h(b+c) solve for c
Is a owl a specialists or generalists
In a parallel circuit, the voltage is _______ across all branches
oceanside bike rental shop charges 14 dollars plus 9 dollars an hour for renting a bike. joan paid 86 dollars to rent a bike . how many hours did she pay to hav
What percent of earths surface is made up of oxygen
which of the following types of organisms uses cellular respiration for their cellular energy needs
a=h(b+c) solve for c
Find the energy in joules required to lift a 55.0 megagram object a distance of 500cm