dianapilarvarela08 dianapilarvarela08
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

help

un productor de cafe ha vendido 250 kg a 18 cada uno.si sus costos de produccion ascienden los 2800,cual ha sido su ganancia?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 04-03-2022

Answer:

ganancia $1700

Step-by-step explanation:

250X18 = 4500    (ventas)

 costo  2800

 ganancias = ventas-costo

 4500-2800 = 1700

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the best way to correct this run-on sentence the team won the basketball game they lost their volleyball game
true or false. the scale tells us what some length on the scale drawing represents in actual length
What would be some good questions to ask a professional acquaintance for an interview? This is not pertaining to a job-like interview, it is for a sociological
HELP!! DUE TODAY!! Which of the following is NOT a characteristic of all countries? A. territory B. population C. economy D. sovereignty E. government
a stroe owner made a list of the number of greeting cards sold last mounth. the store sold 167 thankyou cards, 285 birthday cards, and 56 blank cards. based on
A hose can fill a swimming pool in 10 hours. Another hose needs 5 more hours to fill the pool than the two hoses combined. How long would it take the second hos
Convert the following order into milligrams. 0.35 gram=
What is $\frac{1}{(-7^{3})^{3}}\cdot(-7)^{10}$?
f (x)  =  3e x2 − 4x, 0  ≤  x  ≤  3
Create a math problem using 1/4 divided by 2 draw a picture . then solve and check.​