aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

A car loses 15% of its original value each year. After one year a car has a value of 13,600. What is the original value of the car??
How to say 'Good morning in polish'?
If you ever get caught in a rip current, you should swim A. against the rip current. B. parallel to the shoreline. C. with the rip current. D. toward the shorel
one main advantage of CD-ROMs is that
Please guys can you help on this word problem I'm stuck on it
Which of the following is true of the Supreme Court's decision in Brown v. Board of Education of Topeka? A. It declared that segregated schools were inherently
Sue's Sushi placed two orders with its fish supplier. One order was for 15 pounds of salmon and 8 pounds of tuna; the order totaled $259. The other order was fo
one who is actively involved in government activites
This is about angles. Please answer someone?
5x+10=10y How to solve for y