samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Managers in a cosmetics factory have been having problems with employees starting cliques. To develop more of a team culture, the ceo suggested utilizing mary p
Compare the ratios using the models. 7 to 16 6:8 Which statements are true? Check all that apply. The model for the ratio 7 to 16 should show 7 cells shaded. Th
Tara has a box of 908 beads for making bracelets. She wants to put 15 beads on each bracelet she makes. What is the greatest number of bracelets Tara can make w
Venn diagrams ! 3rd times a charm….
Which 3 file formats can be used for importing lists directly into quickbooks online?.
(02.07) The equation below shows the relationship between the temperature in degrees Celsius, C, and degrees Fahrenheit, F: H C (F-32) Which of the following fo
When a range of values is used to estimate a population parameter, it is called a. A point estiamte b. A range estimate c. A statistical parameter d. An interva
draw a diagram to show how you will separate the salt from sugar using the solvent ethanol​
The angle of depression from the hot-air balloon to the car is 32° How high is the hot-air balloon flying? Give your answer to 2 s.f. 6600 feet Not drawn accura
Can someone help me please?