OnlyReflex OnlyReflex
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

A craft store sells 9 cm of ribbon for $0.72 . Write an equivalent rate that shows the cost of 27 cm of ribbon

Respuesta :

ajmorain2
ajmorain2 ajmorain2
  • 03-05-2022

Answer:

$2.16

Step-by-step explanation:

if the store sells 9 cm for $0.72

they are selling 27 cm now which is 3 times the amount of 9

so if 27 is 3 x the amount of cm than we need to triple to amount of the cost to.

and 0.72 x 3 is 2.16.

Please Vote Me Brainliest. Thank You.

Answer Link

Otras preguntas

Analyze the foot of the following word. Use a dictionary if necessary. razor iambic trochaic
How would the DNA sequence AATCGA be transcribed to mRNA? A. TTAGCT B. TTUGCT C. UUACGU D. UUAGCU
How many fractions are equalavent to 4/5.
How do you increase kinetic energy of an apple
How do I Express 18+24 as the product of the GCF and another sum
Hypertension is NOT a type of cardiovascular disease.
It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?
Which one of the following actions is more appropriate for dealing with major frustrations than with minor frustrations? A. Gaining control of your life B. Per
Water _____. dissolves in most substances heats and cools very quickly is always 100% pure is neither an acid nor a base
Advertising __________ the price of products. a. decreases c. increases b. has no effect