katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

J’________ à la piscine avec mes amis samedi dernier. (être)
BRAINLIEST PLEASE ANSWER FAST What is 5/16 expressed as a percent? Enter your answer in the box. %
What happened to Michelle Obama’s campaign for healthier young people?
Read the excerpt from Part 2 of The Odyssey. We would entreat you, great Sir, have a care for the gods' courtesy; Zeus will avenge the unoffending guest.' He
Identify possible consequences of global warming. i. a rise in sea level ii. an increase in average relative humidity iii. an increase in forest growth in the n
Choose all that apply. On what basic principles did Sun Yat-sen hope to rebuild China?
How did vanderbilt change the landscape of american industry?
If y=80,when x=32 find x when y=100
Which abolitionist was also famous for supporting women's rights?
__________ involves the decision of which kernel thread to schedule onto which cpu