andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Coral bleaching occurs when a colony of polyps are under stress. Please select the best answer from the choices provided T F
Unlike clip art, you cannot resize a photograph using the mouse. a. True b. False
Where the Andes is located? a. North America c. América Central b. South America d. North America
What is the value of 7/8 +3/4
How is American history relivant to American economy?
In which situation would the gravitational potential energy between you and earth be greatest?
Find the present change 70 to 56
Javier bought 48 sport cards at a yard sale.Of the cards 3\8 were basketball cards.How many cards were baseball cards?
An experiment applies heat to a substance and produces a gas that is a new and different substance. Choose the true statement. A. This represents a physical cha
the component of exercise that's most often overlooked is