a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

what is the most common type of vegetation throughout Latin America
What would be the most likely effect of one company buying a competitor?
(3x^2 + 2x -2) + ( -2x^2 + 5x+5) My answer 5x^2 + 7× +7 Am i right
Do you think then solid can undergo convection
lya took one hour to drive from his apartment to Philips Arena and back. The return drive took 8 minutes less than the trip to the arena. If x represents the ti
Help pl0x, Algebra 1
Angela has 24 golf balls and 18 golf clubs. She wants to sell packages of balls and paddles bundled together. What is the greatest number of packages she can se
one-third of the fish in Liam's fish tank were added today. Half of the other fish were a gift to Liam last week. the other 9 came from Liam's old fish tank.
Which of the following is NOT a form of formal debate? A. an argument B. policy debate C. parliamentary debate D. Lincoln-Douglass debate
What was George Washington's nickname?