makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

Which marketing activity is most directly served by the promotion element of the marketing mix? a. communicating value b. creating value c. capturing value d. d
A technique called _____ records the brain's activity through scalp electrodes.
PLEASE HELP! URGENT! WILL GIVE BRAINLIEST! Given f(x)= (-2/3)x+3, solve the questions: 1. Calculate f(3) 2. Solve f(x) = -5
N what way did each colony's government mirror the government of britain?
A city has a population of 220,000 people. suppose that each year the population grows by 8.75%. what will the population be after 6 years?use the calculator pr
Winslow enterprises has total assets of $11,700, net working capital of $1,400, owner's equity of $5,000 and long-term debt of $3,500. what is the value of the
Jackson has a pcd (primary cilia dyskinesia) where his cilia have defects that affect their motility. how is this related to jackson's respiratory symptoms?
what happened? (full explained answer)
A great way to obtain hands-on training in a real work environment is to complete a(n)
For what value of x is the rational expression below when x is equal to 4? X+20/x+4