TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 44+ )
Otras preguntas
Which type of graph would you use to compare the amount of rainfall each month for one year?
Read this claim: Representative democracy is better at representing the views of citizens than direct democracy. Which statement about the claim is true? A.
Which of the following public officials is directly involved with U.S. foreign policy?
PLEASE HELP! FRENCH! ANSWER CAN BE IN ENGLISH OR FRENCH!! ANSWER MUST BE 4-6 SENTENCES LONG.
Derrick is focused on helping his followers while using his values system and "heart." even in tough times he does not compromise his values. derrick is applyin
When light waves strike a blue object, what happens to the light waves of all colors except blue?
the price of a video game was reduced from $60 to $45.by what percentage was the price of video Gamers reduced
Memories of a Memory Have you ever witnessed something amazing, shocking or surprising and found when describing the event that your story seems to change the
The wrote a petition to king George declaring parliament couldn't pass laws on the colonies without representation by colonies
What group used violence to intimidate American citizens? Redeemers Ku klux klan Radical republicans Northern democrats