Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

What is unit rate please help me with this

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2017
A ratio is a comparison of two numbers or measurements. The numbers or measurements being compared are called the terms of the ratio. A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces. The first term of the ratio is measured in cents; the second term in ounces. You can write this rate as 69¢/12 ounces or 69¢:12 ounces. Both expressions mean that you pay 69¢ "for every" 12 ounces of corn.
Answer Link

Otras preguntas

describe sources of environmental variation ?
Mr.krabs sold a total of 29 krabby patties and krabby shakes. krabby patties cost $3 each while krabby shakes cost $2 each and he made a total of $70 . how many
The parabolas y = -x² and y= -x² - 4x + 6 are graphed below. What are the y-values of the solutions to this system of equations? y= 1,9 y= 1,6 y= -0,6 y= -3,1
Evaluate the expression 3.14(a2 + ab) when a = 4 and b = 3
Juniors and seniors were surveyed about whether they plan to attend a school dance. 94 out of 130 juniors plan to attend. 12 out of 140 seniors do not plan to a
the suffix ose indicates what
john is busy.He.......(work) at the moment.​
Punctuate the following sentence. today is Monday ​
Really confused about this one anyone mind to help 100 points
Find the greatest common factor of these two expressions. 28y^7x^2 and 8y^8v^4x^6