zsghz
zsghz zsghz
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

roberta needs ribbon for a craft project. the ribbon sells for $3.75 per yard. whats the cost in dollars for 48 inches of ribbon ?

Respuesta :

Incense
Incense Incense
  • 03-06-2017
36 inches are in one yard, 48 inches is 1.3 yards, 1.3 multiply by $3.75 would be approximately $4.87
Answer Link

Otras preguntas

Tagalog word of blanket
“Blood and destruction shall be so in use And dreadful objects so familiar, That mothers shall but smile when they behold Their infants quartered with the hands
A man reading names on a wall. The Washington Monument is in the background. When the design for the Vietnam War Memorial (above) was chosen, what question was
What is the value of (x)​
Discuss the importance of fluid balance while exercising.
The steel framework is used to support the reinforced stone concrete slab that is used for an office. The slab is 200 mm thick. Calculate the value of the distr
ok what next helppp i need 2
Which statement would be an example of why president Monroe spoke these words The United States expanded into Canada The United States gained colonies in Euro
How do paragraphs 3-4 contribute to the development of ideas in the text? (RI. 10.5)
Describe the seven layers of the OSI Reference Model.