leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

If AB and BC are two equal lines.The length of AC is 5x+1 And BC is 56 Find the length of line AC​
Which is marked with the number 2 on the map? D. mountain O A ocean E lake B. continent C. river
Bill and Mary Ann went to the Viola bakery. Bill bought 5 pies and 7 donuts for ​$12.65. Mary Ann bought 6 of each for ​$12.30. What is the price of each type o
The sum of twice a number, n, and four is at most sixteen. What is the largest value of the number?
Which is true of the southern states during the early 1800's? A) Slave labor was needed for the economy. B) Slavery was banned in the southern states. OC) Slave
Someone please help i will give brainliest
is y=3x(x+5) linear or nonlinear?
Which is the quotient of 24.6 : 5? A. 0.49 B. 4.9 C. 4.92 D. 49.2
An impermeable layer of rock or sediment is termed a(n) ____________ in hydrogeologic contexts. A. unconfined aquifer B. aquitard C. confined aquifer D. unsatur
Select from the drop-down menu to correctly complete the statement. Tissues combine to form A-cells B-an organ system C-an organism D-organs