javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

how did geography influence the location of European colonies?
The range of the function f(k) = k2 + 2k + 1 is {25, 64}. What is the function’s domain?
If the force experienced by a positively charged balloon is 2.7 newtons and the electric field strength is 7.8 × 105 newtons/coulomb, what is the magnitude of t
Climate change studies suggest the worst impacts will be felt by the wealthiest people. (Points : 1) True False
the senate refusing to ratify a treaty, the president vetoing a law, and the senate rejecting the nomination of a Supreme Court justice are all examples if
round 76340 to the nearest thousand
Which of the following was a direct response to the king’s continued accumulation of soldiers? a. The National Guard c. The National Declaration b. The National
A sample of helium gas is in a sealed, rigid container. What occurs as the temperature of the sample is increased?
The range of the function f(k) = k2 + 2k + 1 is {25, 64}. What is the function’s domain?
how do images or word pictures help you experience a scene in the excerpt "The Day of Destiny"?