sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Please help ASAP! BRAINLIEST to best/right answer!
The amount of interest you are charged yearly is called:
This image shows a square pyramid. What is the surface area of this square pyramid? a. 32 ft² b. 64 ft² c. 128 ft² d. 136 ft²
why does our tongue get to stick to ice?
The difference between two natural numbers is 39. If the larger number is divided by the smaller one, then the quotient is 3 and the remainder is 11. The smalle
what is the square root of 21
Give two reasons why it might be better to purchase fruits without seeds.
Which angle is the included angle for DE and FE ? D E F
Which quote from the Declaration of Independence reflects the colonial complaint about no taxation without representation? A. "For Imposing Taxes on us witho
In large, massive stars, fusion occurs through a multiple step process referred to as the carbon-nitrogen-oxygen cycle. during this cycle the larger elements, c