shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

Play with the interactives to view the line graphs of various equations. Use positive and negative values for the slope, or m. Then explain in your journal how
What ultimately led to Italy leaving the paris peace conference?
Zappos trains, educates, and gives its employees the knowledge to make decisions in the workplace. this philosophy is referred to as
Please help me with this question, correct answers will get full ratings and brainliest
erica purchased 2 Celtics season tickets for $4,000. the Celtics allowed her to pay this off in monthly installments of $444.25. how much does she still owe aft
Andre, the plant manager, is interested in increasing the facility's productivity by utilizing mbo so that his managers and their employees are more focused on
please help with this Spanish question
If 65.5 moles of an ideal gas is at 9.15 atm at 50.30 °C, what is the volume of the gas? _____ L
Hibernia was the ancient name for ________
Question 26 suppose that a constant force is applied to an object. newton's second law of motion states that the acceleration of the object varies inversely wit