jdieue jdieue
  • 01-10-2017
  • Mathematics
contestada

Hulu bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti? There are 16 ounces in 1 pound

Respuesta :

EuniceJEJO
EuniceJEJO EuniceJEJO
  • 01-10-2017
12/16=.75

.75 is 75 cents
Answer Link
Camalama Camalama
  • 01-10-2017
12/16 = 3/4    
3/4 = 0.75
the confetti is 75 cents per ounce.   
$0.75 * 16 =$12.00
Answer Link

Otras preguntas

What is 9 3/8 as a decimal?
How long does the Knight have to fulfill this mission? The Wife Of Baths Tail question
Why did the Confederation Congress call for a Constitutional Convention?
When Georgia was a Royal colony, how were members of the Governor's Council chosen?
What is the product of 36 and 80
What is the purpose of frequency graphs?
50 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! How has the concept of a "planet" changed since the 16th century? Do you think this shows scientific accuracy or disproves f
unemployment is an example of which of the following? A.inflation risk B.personal risk C.income risk D.intrest risk
5,000=_×1,000 what is tge anwser need asap
share 56 in the ratio of 1:3:4