ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

Please help me on this question
Which statement does not describe people's interactions with the environment? People adapt to their environment. Population growth and the environment are rela
If one gallon equals 3.78 liters, how many liters are there in three gallons?
What is the value of the underlined digit 53
Match the task with professionals who would complete them
When solving for a system of equations, if you get an answer of 6=0, what does this solution mean regarding the solution to the system ?
Which transformation was applied on figure Q?
Please help! Create a set of five positive numbers (repeats allowed) that have a median of 10 and a mean of 14. What thought process did you use to create your
In new york city, on october 21 and on february 21, the intensity of sunlight and the number of daylight hours are almost identical. why, then in new york city
What method can be used to write the equation of a line in slope-intercept form given two points?