kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

how did gold help create a strong economy in the kingdom of ghana
tim makes 80 gallons of paint by mixing 48 gallons of green paint with 32 gallons of blue paint what part of every gallon is from green paint.
what can you infer about Sergei's character based on the way he uses his first two wishes
Which of the following is true regarding units of geologic time? a. Eras are divided into epochs; epochs are divided into periods. b. Epochs are divided into
Which must be the same when comparing 1 mol of oxygen gas, O2, with 1 mol of carbon monoxide gas, CO?
18 × (-2) ÷ 5 = (Enter answer in decimal form.)
16/6 to mixed fraction
When doing a close reading, what is involved in the process of annotating a text?
napisz sprawozdanie z wycieczki
what is 2(n+5)=-2 showing work