SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is punctuated correctly? A. My family tree is entitled The Smiths: One Hundred Years and Growing. B. My family tree is entitled The, Smiths One H
If you have a semi-circle with a diameter of 8.6ft, what's the semi-circles area? Use the formula [tex] \pi r^{2} [/tex]
the screen on brianna new phone is 2.85 centimeters long. what mixed number represents the length ofbthe phone screen
Is 4/9 greater than 1/3
Which statement describes the relationship between chromosomes, genes, and alleles? A. Alleles transfer genes to the appropriate location within a chromosome. B
jamal earned $5.00 walking his neighbor's dog for one week. he was given a 1/5 of the $5.00 at the beginning of the week and 1/5 in the middle of the week. how
I need help on number 6)
A single carbon atom can form a maximum of how many single covalent bonds
write 80 as a prime factor?
I need an example of a ratio being a rate