herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

find two ratios that are equivalent to 2/12
unlike endocrine glands exocrine glands A. release secretion in the blood B. is wrong C. utilize ducts to release their secretion D. include the thymus an
One responsibility of the Center for Drug Evaluation and Research is to work with product marketers. a. True b. False
After renowned black singer Marion Anderson was denied the use of a concert hall in segregated Washington, d. c. , who arranged for her to sing on the steps of
You should have an assistant or help when photographing groupsTrue Or False
The Declaration of Independence made the feelings of the colonists toward the king and Parliament very clear. Question 14 options: a. True b. False flase?
which is greater 2/3 or 1/3
Sonja bought a new van for her business. The cost of the van was $35,000, and she had to pay 6% sales tax. What was the total cost of the new van, including tax
What was the Incas' greatest achievement?
In Florida, what age group had the highest rate of crashes in 2008