alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Completing the Square to Write in Ve What is f(x) = x2 - 8x + 11 written in vertex form? O f(x) = (x – 4)2-5 O f(x) = (x – 4)2 + 5 O fx) = (x + 4)2 – 27 O f(x)
Show steps if u can plz! It’s for a quiz Alan went to the store and bought 2 1/2 pounds of bananas and 4 1/2 pounds of peaches. How much did he spend?
Find the volume of a cone with a base radius of 5 yd and a height of 6 yd. Use the value 3.14 for it, and do not do any rounding. Be sure to include the correct
Which expression is equivalent to 3×3×3×3​
2. Evaluate:22 + 24/5 of 8 + 6(2 x 4²/5)2/4 of 6(8 + 3/3)​
What is the definition of “semi-autobiographical”? a) In part the biography of a person narrated by himself or herself b) A fully fiction story c) A fable d) A
if y=-7 when x=3 find y when x=-3
cual es el enigma en la carta robada
Exercise 5-15B Record notes receivable and interest revenue (LO5-7) On March 1, Company A provides legal services to Company B regarding some recent food poison
Read the paragraph. In the history of music, no composer has been more admired than Wolfgang Amadeus Mozart. Even as a child, people recognized him as a genius.