winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

if y=-4 when x=10 find y when x=5
Solve the equation 6x=2x+40
what foods are good for skin and hair, and what vitamins do they have in them???please answer this, need the answer URGENTLY!!!
what is 5,900 round to the nearest thousand
3/5x=52 is the answer 120 or 130
i am in 5th grade. jorrod's sports card holder can hold 9 cards on each page. how many pages will jarrod need if he has 75 sports card.solve using models. expla
fructuse, sucrose, and starch are all examples of ? carbohydrates, lipids,nucleic acids or proteins?
What is the reason for cleaning dishes, utensils, and food preparation surfaces?
how can i solve 5.5x+32=57
describe 2 ways you could evaluate 37% of the sum of 27 3/5 and 15/9