johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

if M (-4,5) is reflected over the line y=x, what are its new coordinates?
A solution is prepared by dissolving sugar in water. The solution is 25.0%, by mass, sugar. How many grams of WATER are in 472 grams of this solution?
Which is an accurate description of Giovanni Caboto, also known as John Cabot? A. the author many scholars suspect wrote most of Shakespeare's plays B. the Fren
The table shows the amount that each person spend on snacks, games, and souvenirs the las time they went to the carnival. Sinea- snacks $5/ games $8/ souvenirs
which sequence represents the correct levels of organization for multicellular organisms
How many total atoms are found in one molecule of H2O? A. 3 B. 4 C. 2 D. 1
What did the roman wear on their toga or tunic
Jill traveled to Canada and bought a new lamp for $460 Canadian dollars. In US dollars (to the nearest cent) this is equivalent to? A) $517.77 B) $450.52 C) $57
Which is the entire verb phrase in this sentence? Couldn't he have been to the store and back by now? A. could have B. have been C. could have been D. couldn't
How does Weathering,erosion,and deposition present problems for people in New England