daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

How does the moon change in the course of the story "Embers of Moonlight"? Use two details from the passage to support your response.
megan spent 56.58 on three pairs of jeans. if each pair of jeans costs the same amount write an algebraic equation that represents this situation and solve to d
The mitral valve, located between the left atrium and left ventricle, is also called the:
Please if you know the answer please help me
What is the nth term of 4, 6, 8, 10, 12
____ is the degree to which someone is not angry, depressed, anxious, emotional, insecure, or excitable. a. ​agreeableness b. ​conscientiousness c. ​emotional s
what is the area of a parrallegram of 8cm and 4cm?
Marcia is 1.5 meters tall. she casts a shadow that is 2 meters long. a nearby building casts a shadow that is 24 meters long. how tall is the building? (hint: u
If you were running for governor in the Democratic Party in your hometown, it would be MOST advantageous for you to do which of the following? run when a wildl
The physical property that relates the mass and volume of an object or material is ?