grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

Marika and Freddy sold 70 homes for Ron Realty. If Marika sold 2.5 times as many homes as Freddy, how many homes did each sell?
Can someone use the word delta in a sentence
find an equivalent expression without parentheses -(50x-15y+15)=
Can someone use the word delta in a sentence
(10y^3+20y^2+55y)/5y
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?
Find Domain of the functionsquare root of (x-8)/x(x-9)
find an equivalent expression without parentheses -(50x-15y+15)=
Can someone use the word delta in a sentence
Which equation has the same y-intercept as y=4x-3?a. y-3=x              b. y=8x+3    c. 3-y=4x      d. y=-3+8xWhich of the following is the equation of the line