Dieters4
Dieters4 Dieters4
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

Emily buys the cage and two bowls for $54 the cage cost $40 each for cost the same amount what is the price of one bowl

Respuesta :

paaigeraadford6
paaigeraadford6 paaigeraadford6
  • 04-03-2018
seven dollars!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer Link
homeworkhelperX homeworkhelperX
  • 04-03-2018
First we do 54 take away 40 which is 14 then we divide it by 2 and then we have our answer $7.
Answer Link

Otras preguntas

What happens to lava as its temperature increases?
Please help me on this problem
What are the disadvantages of the long form periodic table?
1. 4 • (–3) • 5 2. (2.25 • 23) • 4 3. 4. 5 • 12 • (–2)
How do you solve the equation y+3x=-21
Ron sees 3 dogs at the park. Hal sees twice as many dogs as Ron. How many dogs do they see in all?
Does anyone know algebra? If so plz help ASAP
The "popular front" movement after 1935 showed intellectuals and activists growing in support for:
Estimate 36472-32841
how did the indus valley civilization differ from the mesopotamian and egyptian civilizations with regards to political intergration